Teacher Ambassadors

educationpipeline

IEI has partnered with The Belk Foundation to bring more than 150 K-12 teachers from across the state to the Emerging Issues Forum, free of charge, to serve as Teacher Ambassadors. The Teacher Ambassadors Program allowed us to bring these important voices to the table and then send them out across the state to put ideas into action within their schools and communities. These teachers have committed to working toward action in their community. 

Find the teacher ambassador in your County Schools

Below, you will find an alphabetical list of the 2014 Teacher Ambassadors by county.   

A  |  B  |  C  |  D  |  E  |  F  |  G  |  H  |  I  |  J  |  K  |  L  |  M |  N  |  O  |  P  |  Q  |  R  |  S  |  T  |  U  |  V  |  W  |  X  |  Y  |  Z  | Virtual

iei-healthinnovationchallenge-map

 

A

Alamance-Burlington Schools
Melanie Rickard, Turrentine Middle

Alexander County Schools Kimberly Brown, Alexander Central High 

Alleghany County Schools 
Roy Putnam, Alleghany High 

Ashe County Schools
Stephanie Stolt, Ashe County Middle School

Avery County Schools
April Cheuvront, Avery Middle
Robert Tufts, Cranberry Middle

B

Beaufort County Schools 
Tracy Solano, John C. Tayloe Elementary
Lisa Staats, Chocowinity Middle 

Bertie County Schools 
Bruce Boller, Bertie Early College High
Michael Everett, Bertie Early College High
Ashley Hargens, Bertie Early College High 

Bladen County Schools 
Joyce Graham, Plain View Primary

Brunswick County Schools 
Beke Lindsay, South Brunswick High
Karen Kizer Walker, Cedar Grove Middle 

Buncombe County Schools
Chris Brown, North Buncombe Middle School 
Paula J. Dinga, William W. Estes Elementary 
Lindsey Prather, Clyde A. Erwin High 

Buncombe County – Asheville City Schools 
Tori Angelotti, Asheville Middle
Libby Kyles, Isaac Dickson Elementary 

Burke County Schools
Sarena W. Fuller, Patton High
Amy Vaughn, R. L. Patton High 

 

C

Cabarrus County Schools
Martin Efird, Harold Winkler Middle
Kimberly Kopp, W.R. Odell Elementary
Andrew Whedbee, Concord Middle 

Cadwell County School
Doris Lindley, Whitnel Elementary

Camden County Schools 
Cris Fields, Camden County High 

Carteret County Schools
Betsy Piehler, West Carteret High 

Catawba County Schools
Michael Slaughter, Mill Creek Middle 

Catawba County – Hickory City Charter Schools
Ben Jackson, Hickory Career Arts and Magnet High

Catawba County- Newton Hanover City Schools
Angie Sigmon, Shuford Elementary

Chatham County Schools
Henry O. Foust, Northwood High  

Cherokee County Schools 
Elizabeth S. Gilbert, Andrews High 

Edenton-Chowan County Schools Laura Biggs, John A. Holmes High 

Columbus County Schools 
LaTanya Pattillo, East Columbus High
Emma McLaurin Shaw, Hallsboro-Artesia Elementary 

Columbus County – Whiteville City Schools
Pam Sutton, Whiteville Primary School

Craven County Schools 
Ike Smith, Craven Early College
Kate Wernersbach, Havelock High 

Cumberland County Schools 
Martha Devericks, Terry Sanford High
Joseph Sorce, T. C. Berrien Elementary

Currituck County Schools
Joyce Metger, Moyock Elementary

D

Dare County Schools 
Brandon Harris, First Flight High 

Davidson County Schools
Brandy S. Reeder, Brier Creek Elementary

Davidson County – Lexington City Schools
Amanda Shirk, Lexington Senior High

Davidson County – Thomasville City Schools
Lance Hammond, Liberty Drive Elementary

Davie County Schools 
Diane Ireland, William R. Davie Elementary 

Duplin County Schools 
Kirk Kennedy, East Duplin High 

Durham County Schools
Simone M. Brackett, Sandy Ridge Elementary
Capricia Burrell, Lakewood Montessori Middle
NaShonda Cooke, Eno Valley Elementary
Vance Kite, City of Medicine Academy
Theo Shaw, Lakewood Montessori Middle 
Christopher Thomas, North Carolina School of Science and Math

Durham County Charter Schools
Marilyn Link, Trinity School of Durham and Chapel Hill
Pamela Smith, Global Scholars Academy

Durham County Private School
Melissa Lee, Montessori Community 

E

Edgecombe County Schools
Tiffany Evans
Shelia Mayo-DeLoatch, Princeville Elementary

 

F

Forsyth County Schools
Marci Harvey, West Forsyth High
Don Jones, Jefferson Elementary
Brad Rhew, Walkertown Middle

Forsyth County Charter Schools
Jan Adams, Arts Based School

G

Gaston County Schools
Emily Mackie, Bessemer City Middle 

Graham County Schools 
Melissa Duckworth, Robbinsville High 

Granville County Schools 
Chris Monte, JF Webb High School of Health & Life Sciences
Leah Powell, South Granville High School of Health and Life Sciences
Christopher Reagan, Center for Innovative Learning

Granville County Charter Schools
Hana Baskin, Oxford Preparatory High 

Greene County Schools
Lakecia Brown, Greene County Middle
Rashard Curmon, Greene County Middle
José Garcia, Greene Central High 

Guilford County Schools
Kelly Wade Hines, McLeansville Elementary
April King, Guilford Middle
Maria Thibeault, Pilot Elementary 

Guildford County Private Schools
Robert Mimms, Greensboro Day
Rebecca Parham, St. Pius X Catholic 

H

Halifax County Schools 
Paige Derouin, Southeast Halifax High 

Halifax County – Roanoke Rapids City Schools
Jennifer Moore Redwine, Belmont Elementary 

Halifax County – Weldon City Schools 
Thomas McGeachy, Weldon High 

Harnett County Schools
Shannon Godfrey, Harnett Central High 

Haywood County Schools
David Curtis, Bethel Middle 

Henderson County Public Schools
Joni Allison, Rugby Middle and West Henderson High

Hertford County Schools 
Tracey M. Jones, Bearfield Primary 

Hoke County Schools
Esther Hollingsworth-Shaw, Hoke County High

Hyde County Schools
Sherri Cox, Mattamuskeet Elementary 

 

I

Iredell County Charter Schools 
Lisa Hardig, American Renaissance 

Iredell County – Mooresville Graded School District
Kitch Deaton, South Elementary 

 

J

Johnston County Schools
Gina Barbour, McGee’s Crossroads Elementary 

Jones County Schools 
Crystal A. Taylor-Simon, Jones Senior High 

 

K

 

L

Lee County Schools
Amber Burns, Southern Lee High
Vincent Pienaar, Sanlee Middle 

Lenoir County Public Schools
Ryan Gardner, South Lenoir High

Lincoln County Charter Schools
Taylor Helms, Lincoln Charter 

 

M

Madison County Schools 
Tammy Massey, Hot Springs Elementary 

McDowell County Schools 
Melanie R. Shaver, McDowell County Schools

Charlotte-Mecklenburg Schools
Nina Brashears, Ranson IB Middle
Myra Butler, Elizabeth Lane Elementary
Jeffrey Jacobs, Community House Middle
Megan Jacobs, Community House Middle
Thomas Kirkley, Ranson IB Middle
Nemal Patel, Garinger High
Trina Potter, Ashley Park Pre K-8
Courtlyn Reeves, North Mecklenburg High 

Mecklenburg County Charter Schools
Natalie Beckett, Community Charter
Danielle Derwich, Lake Norman Charter 

Moore County Schools
Stephanie Mills, West Pine Elementary

 

N

Nash-Rocky Mount Schools
Marie E. Mullins, J. W. Parker Middle
Kristen Tedford, Baskerville, Benvenue, Englewood and Winstead Avenue Elementary
Dana Williamson, Southern Nash Middle

New Hanover County Schools 
Rachael Moser, Lake Forest Academy Alternative and Day Treatment Center

Northhampton County Schools 
Kimberly Daughtry, Willis Hare Elementary 

Northhampton County Charter Schools
Brett Noble, KIPP Gaston College Preparatory 

 

O

Onslow County Schools
Jennifer Johnson, Blue Creek Elementary

Orange County Schools 
Katherine Phelps, New Hope Elementary 

Orange County – Chapel Hill-Carrboro Schools 
Kathie Guild, McDougle Elementary
Wm. E. Chuck Hennessee, Grey Culbreth Middle
Kim Mellor, McDougle Elementary
Ashley Sherman, Ephesus Elementary 

P

Pamlico County Schools
Elizabeth-City Pasquotank Public Schools
Amy Jo Spencer, Pasquotank Elementary

Pender County Schools
Sara Toothman, West Pender Middle 

Perquimans County Schools
Person County Schools
Mary Jane Bowman, Stories Creek Elementary 

Pitt County Schools 
Tammy Flynn, H. B. Sugg Elementary
Elizabeth H. Hardy, H. B. Sugg Elementary

Pitt County Private Schools 
Carmen Boyd, St. Peter’s Catholic 

Q

 

R

Randolph County Schools 
Angela Harris, Randolph County

Randolph County – Asheboro City Schools
Susan Butler, South Asheboro Middle
Kathy Saunders, Asheboro High 

Richmond County Schools
Jordan Page, Hamlet Middle
Whitney Smith, Hamlet Middle 

Public Schools of Robeson County Ashley Berdeau, Fairmont High

Rockingham County Schools 
Lisa Mills, Morehead High 

Rowan-Salisbury Schools
Theresa Pierce, Rowan County Early College High 

Rutherford County Schools
Elicia Massengill, East Rutherford High
Lamonda Thompson, Forest City-Dunbar Elementary

S

Sampson County Schools
Dondi Hobbs, Hargrove Elementay and Hobbton Elementary

Scotland County Schools 
Michael Kryszak, Wagram Elementary

Stanly County Charter Schools
Jeff Walter, Gray Stone Day 

Stokes County Schools 
Lauren Hill, West Stokes High 

Surry County Schools
Pedro Caro, Franklin Elementary
Jamie Martin, Franklin Elementary

Swain County Schools
Billie Jean Clemens, Swain County High 

Swain County, Cherokee Central Schools
Sebastien Brun

T

Transylvania County Schools
Jeanne DeJong, Brevard Elementary 

Tyrrell County Schools
Amanda Hall-Fleming, Columbia High 

 

U

Union County Schools
Christina Garay Lohry, Benton Heights Elementary School of the Arts
Maya Schultz, Cuthbertson High 

 

V

 

Vance County Schools 
Ethel Hunter, Eaton Johnson Middle 

Virtual Public Schools
Jen Currin
Kristi Leak

W

Wake County Schools 
Kayley Bartlett, Ligon GT Magnet Middle
Arthina Blanchard, East Cary Middle STEM School
Margaret Sibert Feldman, Salem Middle
Jasmine Frantz, Wake Young Women’s Leadership Academy
Ryne Jones, Millbrook High
Kate Leckonby, Wake Young Women’s Leadership Academy
Andres Lomeli, Fox Road Elementary
Elwood Peters, Centennial Campus Magnet Middle
Rachel Prather, Wake Forest High
Rebekah Sanderson, Wendell Middle
Iris Sutton, Wendell Middle
Mark Townley, Holly Springs High
Carol Wicker, Wakefield High

Wake County Charter Schools
Sonja McKay, Exploris Middle School 

Warren County Schools 
Mohammad Saad, Warren County High
Mike Williams, Warren New Tech High 

Washington County Schools 
Megan Moss, Pines Elementary
Andrea Perrone, Creswell Elementary and Creswell High
Brandon Podyma, Plymouth High
Donna Whitfield, Plymouth High 

Watauga County Schools
Katie Matthews, Valle Crucis 

Wayne County Schools
Glenda Crocker, Grantham 

Wilkes County Schools 
Reuellyn Thomas, North Wilkes Middle

Wilson County Schools
Carol Abrams, Wells Elementary

 

X

 

Y

Yadkin County Schools
Joyce Kinley, Starmount High
Christopher Petree, Starmount High

Yancey County Schools 
Jodi Antinori, Burnsville Elementary

 

Z

*** DO NOT REMOVE THIS LINE. PLACE NEW CONTENT BELOW LINE ***

This work would not be possible without the generous support of The Belk Foundation, our teacher ambassador sponsor.

Logo_web